japonské a zenové zahrady - zahrady ve stylu feng-šuej

Poslední dobou se čím dál větším trendem v přání zákazníků stávají japonské zahrady. Taktéž zahrady zenové nebo zahrady ve stylu učení feng-šuej. Důvod je jednoduchý. V dnešní moderní a uspěchané době má člověk potřebu, alespoň občas, utéci před tím vším shonem někam na klidné místo, místo harmonie, tiché meditace a relaxace, kde může znovu dobít energii. 

 

My se specializujeme, mimo ostatního, také na takovéto zahrady a pomůžeme Vám tento, v evropském měřítku, originální prostor vytvořit přímo u Vás na Vaší zahradě.

Každá tato zahrada, ať už japonská, zenová nebo ve stylu feng-šuej má svá vlastní specifika a náležitosti. Jaké, to Vám stručně vysvětlíme v následujících odstavcích...

zenové zahrady

Zenová zahrada vytváří miniaturní stylizovanou krajinu prostřednictvím pečlivě upravených oblázků, hrabaného štěrku, kamenů a mechu. Zenová zahrada mývá pevně dané hranice. Ohraničena bývá buď dřevěným rámem nebo kameny, plotem, stěnou domu a podobně. Nejčastěji má obdelníkový tvar, ale to není u moderních zahrad nutností. Tento typ zahrady má sloužit především k odpočinku a relaxaci.

Hodí se především pro rozlohou menší zahrady či zahrádky (ale to není pravidlem). Velmi často se tato zenová část zakombinuje do většího celku japonské zahrady, ale snadno i do jakékoliv jiné. Prostě všude tam, kde chcete mít svůj malý koutek určený pro meditaci a vnitřní zklidnění.

Realizace tohoto typu se neřadí k nejjednoduším, ale výsledkem je duši lahodící prostor s minimální potřebou na údržbu.

Správná zenová zahrada není ani příliš barevná, aby nerušila v koncetraci a vnitřním zklidnění.

Chybět samozřejmě nesmí přírodní materiály. Především kámen a dřevo, ale také písek a bambus. Vhodným doplňkem je začlenění jakéhokoliv vodního prvku.

Zahrada neslouží k běžnému pohybu. Zvolí se opticky nejlepší pohled, místo k sezení a již nezbývá více, než tišit myšlenky. 

Hlavní zásadou je myšlenka, že zahrada je dokonalá ve chvíli, kdy už není co odstranit. Vše nadbytečné, rušivé je pryč a zbývá pouze dokonalá harmonie.

japonské zahrady

Japonské zahrady představují jeden z nejoblíbenějších zahradních stylů vůbec. I zde platí, že méně je více. Zahrada musí fungovat naprosto vyváženě. Proto je zde kladen velký důraz na kompozici, která je však pouze na architektově vnitřní kreativitě. Každý prvek a tvar má svoji symboliku. Vše má své pevně dané místo. Avšak za hranicemi Japonska, japonská zahrada neexistuje. Existuje pouze její aranžmá a styl.

K japonské zahradě neodmyslitělně patří voda. Ať už v podobě jezírka, potůčku nebo vodopádu. Nesmí chybět lávka nebo stylyzované ostrůvky uprostřed vodní hladiny. Tam kde není voda z nějakého důvodu možná, nahrazuje pečlivě uhrabaný štěrk nebo suché koryto, tento prvek nahradit.

 

Dalším důležitým faktorem je barevnost dřevin. Ta by neměla být příliš okázalá. Většinou se používá jen několik barev, které se příliš nemíchají.

U dřevin je nejdůležitější jejich tvar. Především v jarních měsících je kladen důraz na tvarování dřevin, proto je i zahrada celkově náročnější na údržbu. Samozřejmě, že jako součást nesmí chybět bonsaje.

Charakteristickým znakem jsou tzv. šlapáky, z nichž jsou vytvořeny cestičky. Celkový dojem doladíme lucernami, můstky, nádobami na vodu, altánky nebo lavičkami.

Japonská zahrada musí splňovat hlavní kritérium a to, že vypadá krásná v jakoukoliv roční dobu. Je zde také kladen velký důraz na harmonii světla a stínu.

Tyto a mnohá další fakta pak pomáhají vytvořit dokonalý prostor kolem Vás, kde se budete cítit održeni od shonu okolního světa, v klidu a pohodě.

zahrady ve stylu feng-šuej

Feng-šuej je prastaré čínské učení zabývající se vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase. Tak jako u obou předchozích zahradních stylů je i zde kladen důraz především na harmonii prostoru, která má umožnit nerušené plynutí tvz. energie čchi. Takovým prostorem může být dům, byt nebo právě zahrada...avšak pozor! Pokud máte o zahradu feng-šuej skutečný zájem, nejde pouze o zahradu. Jde především o Vaše vlastní myšlení, způsob náhledu na život a na svět, na Vaše priority. Tohle vše pak jde ruku v ruce s Vaší zahradou. Opačně pak ztrácí smysl, budovat takovouto zahradu.

Rovnováhy a harmonie dosáhneme dokonalou péčí o daný prostor, rovnováhou mezi energiemi jing a jang a jemným sladěním pěti přírodních prvků (živlů).

Každá zahrada se vytvoří majiteli přímo na míru a každá je proto jedinečná a originální. Neslouží poté jen pro potěchu, ale přinese Vám do života štěstí, blahobyt a zdraví. 

kamenná_zenová_zahrada